Spildevand: Renovering af kloak, Andst
Aktuelt
Gravearbejdet i Store Andst er nu i gang, og i den forbindelse afspærres den sydlige del af Markdannersvej omkring efterskolen.
Afspærringen forventes at vare fra uge 27 til og med uge 30.
Der kan forekomme gener i området i denne periode – vi opfordrer alle trafikanter til at vise hensyn og følge skiltningen.
Har du spørgsmål eller oplever uhensigtsmæssige forhold, er du meget velkommen til at kontakte entreprenøren på stedet.
Tak for forståelsen
Hvad er formålet?
Vi ønsker at forbedre kloakforholdene i Andst og skabe bedre betingelser for naturen ved blandt andet at reducere overløb.
Det gør vi bl.a. ved at etablere et regnvandsbassin. Mange af kloakrørene er desuden slidte og trænger til udskiftning. Vi separatkloakerer også i de områder, hvor det endnu ikke er gjort, hvilket betyder, at kloakken opdeles i to separate rør: ét til spildevand og ét til regnvand.
På kortet kan du se, hvilke husstande og veje der bliver berørt af vores arbejde.
Der er mange fordele ved kloakseparering:
- Forebygge oversvømmelser: Mindre risiko for oversvømmelser i byområder
- Renere vandmiljø: Mindre risiko for at forurene vandmiljøet
- Øget kapacitet: Mere effektiv udnyttelse af eksisterende kloaksystemer
- Klimatilpasning: Bedre håndtering af fremtidige regnmængder
Læs mere om kloakseparering, hvad du som husejer selv skal gøre og læs typiske spørgsmål/svar: Kloakseparering - Vejen forsyning
Tidsplan
Start: Juni 2025
Slut: Juli 2026
Kontakt
Entreprenør Casper Drøhse, Ølgod Entreprenørforretning, tlf. 60 72 06 47
Entreprenør Steffen Houborg, Ølgod Entreprenørforretning, tlf. 29 63 85 12
Rådgiver for Vejen Forsyning, Anders Præstbro, UCON ApS, tlf. 24 90 37 42
Projektleder Søren Boisen, Vejen Forsyning, tlf. 76 32 66 18
Her arbejder vi
Her kan du holde øje med vores aktuelle projekter i hele Vejen Kommune. Du kan se, hvor vi arbejder, hvor længe vi arbejder, hvor længe det varer, og hvorfor vi gør det. Du finder også kontaktoplysninger på den ansvarlige for alle projekter, så du altid kan få mere at vide.
Har du spørgsmål til projekterne? Så kontakt den projektansvarlige.