Spring over menu

Spildevand: Renovering af kloak, Gesten

Hvad er formålet?

Vi ønsker at forbedre kloakforholdene i Gesten og skabe bedre betingelser for naturen ved blandt andet at reducere overløb. Mange af kloakrørene er slidte og trænger til udskiftning. Vi planlægger også at separatkloakere i de områder, hvor det endnu ikke er gjort, hvilket betyder, at kloakken opdeles i to separate rør: ét til spildevand og ét til regnvand.

Vi arbejder i øjeblikket på en helhedsplan for området. På kortet kan du se, hvilke husstande/veje som bliver berørt. 

Denne side vil blive opdateret med mere specifik information og en tidsplan, så snart vi har flere detaljer.

Der er mange fordele ved kloakseparering:

- Forebygge oversvømmelser: Mindre risiko for oversvømmelser i byområder
- Renere vandmiljø: Mindre risiko for at forurene vandmiljøet
- Øget kapacitet: Mere effektiv udnyttelse af eksisterende kloaksystemer
- Klimatilpasning: Bedre håndtering af fremtidige regnmængder

Læs mere om kloakseparering, hvad du som husejer selv skal gøre og læs typiske spørgsmål/svar: Kloakseparering - Vejen forsyning

Se film om kloakseparering

Kontakt

Projektleder Søren Boisen, tlf. 76 32 66 18

 

Gå tilbage

Her arbejder vi

Her kan du holde øje med vores aktuelle projekter i hele Vejen Kommune. Du kan se, hvor vi arbejder, hvor længe vi arbejder, hvor længe det varer, og hvorfor vi gør det. Du finder også kontaktoplysninger på den ansvarlige for alle projekter, så du altid kan få mere at vide.

Vand

Ingen driftsforstyrrelser.

Spildevand

Ingen driftsforstyrrelser.

Har du spørgsmål til projekterne? Så kontakt den projektansvarlige.